Under 14 Girls Junior State Cup Team 2019

Under 14 Girls Cyclones Junior State Cup Team 2019

Congratulations to the following girls who have been selected in the 14s Girls Team.
 
Annabel Pinder
Natasha Radovan
Imogen Hungerford
Summer Bilic
Charlotte O’Brien
Melissa Blanchard
Bronte Frain
Hayley O’Neil
Matilda Bradley
Lily Watkins
Charlotte Cawthorne
Alyssa Hodge
Amelia Choong
Annabel Macdonald
 
Shadow
Keira Breen
 
I am looking forward to working with you all as we move towards Junior State Cup……see you all at training………
 
Jason Cawthorne

 

Under 14 Boys Junior State Cup Team 2019

Firstly I would like to thank all the boys who trialed over the past few weeks. It is very encouraging to see so much talent on the field and knowing that such talent will make our Cyclones an even stronger club.
 
The following 14 boys have been selected to play for The Carlingford Cyclones under 14’s at next years Junior State Cup. I have also included 2 boys as shadow players who I would like to train as part of the team and possibly play in we have any injuries or late withdrawal.
 
– Mathew Smith
– Ethan Friedman
– Riley O’Neill
– Mitchell Holmes
– Jeremy Studdert
– Isaac Biondi
– Ashton McKelvey
– Max Heaton
– Corban Ross
– Jason Prior
– Thomas Halmarick
– Lincoln McIntyre
– Blake Bragg
– Joe Harvey 
Shadow Players
 – Tom Milner
– Aden Bouch 
We will be in touch via email regarding the start of training.
 Many thanks

Evan Woodhouse

Vawdon Cup 2018

With Vawdon Cup 2018 starting on 27th July 2018

You are eligible to represent Carlingford Cyclones in this competition if you have played in the Summer 2017 or Winter 2018 local park competition and attend one of the following Trial Dates

Tuesday 15th May – Trial 1 for Vawdon Cup

Tuesday 22nd May -Trial 2 for Vawdon Cup

Trainings will be run on Tuesday / Monday – depending on which team you are selected for.

We are looking at entering as many divisions as possible and last year in 2017 we had

Teams for Men’s Open, Women’s Open, Mixed Open  and Youth Girls

The start date of the 2018 Vawdon Cup is Friday 27th July 2018

Round 1: Friday July 27
Round 2: Friday August 3
Round 3: Friday August 10
Round 4: Friday August 17
Round 5: Friday August 24
Round 6: Friday August 31
Round 7/8: Sunday September 9 (Double Header)
Break National Youth Championships (NYC) – QLD
Round 9/10: Sunday September 23 (Double Header)
Round 11: Friday September 28
Round 12: Friday Friday October 5
Semi Final Week 1: Friday October 12
Semi Final Week 2: Friday October 19
Grand Final: Saturday October 27

If you would like more information please email cyclones@touchheads.com.au

More information will be sent out to interested players closer to the Trial Dates and Times

Vawdon Cup 2017

Starting this Tuesday 16th May 2017 – all interested women Touch players interested in Playing Rep touch for Carlingford Cyclones Trials and Training will take place at Somerville Oval Epping starting at 7.00pm

For the Mens this will start Tuesday 23rd May 7.00pm at Somerville Oval Epping

Anyone wanting more information or detail please email cyclones@touchheads.com.au

Junior State Cup 2017 Draw by Time

Round Date Time Field Verse Division
1 17/02/17 (Fri) 8:30 F07 Berkeley Vale Panthers U14 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:00 F16 Port Makos U16 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:00 Stadium Newcastle City Knights U18 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:30 F19 Berkeley Vale Panthers U12 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:30 F07 Muswellbrook Mambas U12 Boys
1 17/02/17 (Fri) 10:00 F19 Peninsula Piranhas U16 Boys
1 17/02/17 (Fri) 10:00 F02 Newcastle City Knights U18 Boys
1 17/02/17 (Fri) 10:30 F25 Berkeley Vale Panthers U10 Boys
2 17/02/17 (Fri) 11:30 F18 Newcastle City Knights U14 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F09 Inverell Kestrals U12 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F13 Orange Thunder U16 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F08 Parkes Pumas U18 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:30 F15 Singleton Storm U12 Boys
2 17/02/17 (Fri) 12:30 F21 Wagga Wagga Vipers U16 Boys
2 17/02/17 (Fri) 13:00 F27 Taree Flames U10 Boys
2 17/02/17 (Fri) 13:00 F08 Central Coast Dolphins U18 Boys
3 17/02/17 (Fri) 14:30 F17 Port Makos U14 Girls
3 17/02/17 (Fri) 15:00 F12 Northern Beaches Renegades U18 Girls
3 17/02/17 (Fri) 15:30 F29 Orange Thunder U10 Boys
3 17/02/17 (Fri) 15:30 F11 Port Makos U12 Boys
3 17/02/17 (Fri) 16:00 F01 Forster Tuncurry Tornadoes U18 Boys
4 17/02/17 (Fri) 16:30 F08 Cronulla Sharks U16 Girls
4 17/02/17 (Fri) 16:30 F06 Hornsby Lions U16 Boys
4 17/02/17 (Fri) 17:30 F01 Mudgee Mudcrabs U12 Girls
4 18/02/17 (Sat) 8:00 F11 Mudgee Mudcrabs U14 Girls
5 18/02/17 (Sat) 8:00 F03 Penrith Panthers U16 Girls
4 18/02/17 (Sat) 8:30 F05 Ballina Bull Sharks U18 Boys
4 18/02/17 (Sat) 9:00 F28 St George Dragons U10 Boys
4 18/02/17 (Sat) 9:00 F07 Forster Tuncurry Tornadoes U18 Girls
4 18/02/17 (Sat) 9:30 F04 Berkeley Vale Panthers U12 Boys
5 18/02/17 (Sat) 9:30 F21 Wests Magpies U16 Boys
5 18/02/17 (Sat) 10:00 F07 Hills Hornets U12 Girls
5 18/02/17 (Sat) 10:30 F10 Inverell Kestrals U14 Girls
5 18/02/17 (Sat) 11:00 F29 Penrith Panthers U10 Boys
5 18/02/17 (Sat) 11:00 F12 Manly Sea Eagles U18 Boys
5 18/02/17 (Sat) 11:30 F11 Wests Magpies U18 Girls
5 18/02/17 (Sat) 12:00 F24 St George Dragons U12 Boys
6 18/02/17 (Sat) 12:00 F17 Hills Hornets U16 Girls
6 18/02/17 (Sat) 12:00 F02 Parkes Pumas U16 Boys
6 18/02/17 (Sat) 13:00 F11 Bankstown Jets U14 Girls
6 18/02/17 (Sat) 13:30 F12 LBM Rangers U18 Boys
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F29 Ballina Bull Sharks U10 Boys
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F14 Balmain Tigers U12 Girls
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F01 Maitland Redbacks U18 Girls
6 18/02/17 (Sat) 14:30 F18 Hills Hornets U12 Boys
7 18/02/17 (Sat) 15:30 F05 Balmain Tigers U14 Girls
7 18/02/17 (Sat) 15:30 F22 Singleton Storm U16 Girls
7 18/02/17 (Sat) 16:00 F18 Macksville Falcons U16 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F28 Peninsula Piranhas U10 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F15 Wagga Wagga Vipers U12 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F12 Wagga Wagga Vipers U18 Girls
7 18/02/17 (Sat) 17:30 F13 Wallsend Wolves U12 Girls
8 18/02/17 (Sat) 17:30 F03 Central Coast Dolphins U16 Girls
9 19/02/17 (Sun) 8:00 F05 Parkes Pumas U16 Girls

Junior State Cup Draw 2017-By Division

Round Date Time Field Verse Division
1 17/02/17 (Fri) 10:30 F25 Berkeley Vale Panthers U10 Boys
2 17/02/17 (Fri) 13:00 F27 Taree Flames U10 Boys
3 17/02/17 (Fri) 15:30 F29 Orange Thunder U10 Boys
4 18/02/17 (Sat) 9:00 F28 St George Dragons U10 Boys
5 18/02/17 (Sat) 11:00 F29 Penrith Panthers U10 Boys
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F29 Ballina Bull Sharks U10 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F28 Peninsula Piranhas U10 Boys
1 17/02/17 (Fri) 9:30 F19 Berkeley Vale Panthers U12 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F09 Inverell Kestrals U12 Girls
4 17/02/17 (Fri) 17:30 F01 Mudgee Mudcrabs U12 Girls
5 18/02/17 (Sat) 10:00 F07 Hills Hornets U12 Girls
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F14 Balmain Tigers U12 Girls
7 18/02/17 (Sat) 17:30 F13 Wallsend Wolves U12 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:30 F07 Muswellbrook Mambas U12 Boys
2 17/02/17 (Fri) 12:30 F15 Singleton Storm U12 Boys
3 17/02/17 (Fri) 15:30 F11 Port Makos U12 Boys
4 18/02/17 (Sat) 9:30 F04 Berkeley Vale Panthers U12 Boys
5 18/02/17 (Sat) 12:00 F24 St George Dragons U12 Boys
6 18/02/17 (Sat) 14:30 F18 Hills Hornets U12 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F15 Wagga Wagga Vipers U12 Boys
1 17/02/17 (Fri) 8:30 F07 Berkeley Vale Panthers U14 Girls
2 17/02/17 (Fri) 11:30 F18 Newcastle City Knights U14 Girls
3 17/02/17 (Fri) 14:30 F17 Port Makos U14 Girls
4 18/02/17 (Sat) 8:00 F11 Mudgee Mudcrabs U14 Girls
5 18/02/17 (Sat) 10:30 F10 Inverell Kestrals U14 Girls
6 18/02/17 (Sat) 13:00 F11 Bankstown Jets U14 Girls
7 18/02/17 (Sat) 15:30 F05 Balmain Tigers U14 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:00 F16 Port Makos U16 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F13 Orange Thunder U16 Girls
4 17/02/17 (Fri) 16:30 F08 Cronulla Sharks U16 Girls
5 18/02/17 (Sat) 8:00 F03 Penrith Panthers U16 Girls
6 18/02/17 (Sat) 12:00 F17 Hills Hornets U16 Girls
7 18/02/17 (Sat) 15:30 F22 Singleton Storm U16 Girls
8 18/02/17 (Sat) 17:30 F03 Central Coast Dolphins U16 Girls
9 19/02/17 (Sun) 8:00 F05 Parkes Pumas U16 Girls
1 17/02/17 (Fri) 10:00 F19 Peninsula Piranhas U16 Boys
2 17/02/17 (Fri) 12:30 F21 Wagga Wagga Vipers U16 Boys
4 17/02/17 (Fri) 16:30 F06 Hornsby Lions U16 Boys
5 18/02/17 (Sat) 9:30 F21 Wests Magpies U16 Boys
6 18/02/17 (Sat) 12:00 F02 Parkes Pumas U16 Boys
7 18/02/17 (Sat) 16:00 F18 Macksville Falcons U16 Boys
1 17/02/17 (Fri) 9:00 Stadium Newcastle City Knights U18 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F08 Parkes Pumas U18 Girls
3 17/02/17 (Fri) 15:00 F12 Northern Beaches Renegades U18 Girls
4 18/02/17 (Sat) 9:00 F07 Forster Tuncurry Tornadoes U18 Girls
5 18/02/17 (Sat) 11:30 F11 Wests Magpies U18 Girls
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F01 Maitland Redbacks U18 Girls
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F12 Wagga Wagga Vipers U18 Girls
1 17/02/17 (Fri) 10:00 F02 Newcastle City Knights U18 Boys
2 17/02/17 (Fri) 13:00 F08 Central Coast Dolphins U18 Boys
3 17/02/17 (Fri) 16:00 F01 Forster Tuncurry Tornadoes U18 Boys
4 18/02/17 (Sat) 8:30 F05 Ballina Bull Sharks U18 Boys
5 18/02/17 (Sat) 11:00 F12 Manly Sea Eagles U18 Boys
6 18/02/17 (Sat) 13:30 F12 LBM Rangers U18 Boys

23 Cyclones Make Scorpions Squad

ScorpianLogo

The wash up from State Cup where cyclones get 4 out of 6 Teams in to the Final 16 Round – only for all teams to bow out at this Stage – The effort was great and it looked like all the Children had fun playing touch football at Junior State Cup.

As a result of their great effort quite a few of the Cyclones players made the Scorpions Squad for Junior Regionals in which they will get another chance to impress the selectors in two trials.

The list of players Includes

U18 Girls: Brianna Sorbello, Jordy Roughan, Simone Rodgers

U16 Girls: Jess Drummond, Kiara Kiarra Williams-Browne, Taylah Nicholls

U14 Girls: Kristen Cawthorne, Sarah Brown, Zoe Warland

U10 Boys: Ashton McKelvey, Blake Bragg, Riley Oniel

U14 Boys: Connor Goggins, Zane Camroux, Jayme Elias, Dally Bird Brian Abdennour, Conner McCann,Farouk Barake, James Bragg, Karl Rajaab, Mark Zacharis

U18 Boys: Matt O’Hara…

Vawdon Cup 2015 -Information

VawdonCup40

 

Carlingford Cyclones will be entering teams into the Vawdon Cup  which starts on the 7th August 2015- Carlingford Cyclones are looking for Interested players that would like to represent the Cyclones in this representative level Touch Football Competition

If you are interested  please register your interest in playing   Please Click Here 

The Divisions Available are Mens, Womens, Mixed and Youth (Boys and Girls).

To play in the Opens Competition you must be 16 years old by the 7th August 2015

To Play in the Youth Competition you must be be between the age of 14 -17

 

 Details of Vawdon Cup

This competition is a weekly competition conducted throughout the Sydney Metropolitan area catering for Open, Senior & Youth divisions. The competition has 12 rounds and a final series and commences in early August each year.

The start date of the tournament is Friday 7th of August 2015:

  • Round 1: Friday 7th August
  • Round 2: Friday 14th August
  • Round 3: Friday 21st  August
  • Round 4: Friday 28th August
  • Round 5: Friday 4th September
  • Round 6/7:  Sunday 13th September (Double Header)
  • Round 8: Friday 18th September
  • Round 9: Friday 25th September
  • Round 10: Friday 2nd October
  • Round 11 & 12: Sunday 11th October (Double Header)
  • Semi Finals: Friday 16th October (State Conference)
  • Finals: Friday 30th October
  • Grand Final: Saturday 7th November

Join Carlingford Cyclones for this Upcoming Rep Season

MensOpen WomensOpen

Women30SeniorMixed

State Cup Review 2014

Carlingford Cyclones had 5 Teams at the 2014 State Cup and represented in the following Division Men 50, Womens 30, Senior Mixed, Womens Open and Mens Open.
During this State Cup I watched 7 Women’s 30 Games , 5 Women’s Open , 6 Men’s Open, 2 Senior Mixed and Played 3 Men’s 50 Games.
Each game was played in good spirit and enormous effort – not all results went our way but players walked off the field knowing they did what they could to best represent the Carlingford Cyclones.
The Senior Mixed reached the Semi- Finals and lost to the eventual winners – Peninsula 3-1
Women’s 30 had Eight Games before they reached the Finals – Each game was competitive and the effort put in by the team was massive. They played some good touch only to be beaten by 1 Try in 3 of the Eight Games.
Men’s 50 was short in numbers and was out played by most of the competition, but the effort put in , with a never die effort only fueled future desire for more comps to come.
Womens Open played some great touch. Moving into the Bowl Series, the goal was not to win but to perform well. We performed well in each of the three games despite losing them, but came away with valuable lessons. With this Squad can’t wait now to get back into training and start the climb up the touch football ladder.
Mens Open Lost two games and drew on the first day, but came together on Saturday and was undefeated and was getting better the more they played. Unfortunately they could not play final so ended up with the best they could possiably have.
State Cup in Pics and Words
Men’s Open Team
MensOpen

 

Team Captain Tom Curtin

tomcurtin

 

Mens Players Players – Adrian Zoccali

Adrian

First Try Scorer – Jack Young – Intercept King

jackyoung

 

Womens Open Team

WomensOpen

 

Team Captain – Kate Young

kateyoung

 

Captain/ Coach Player – Brianna Sorbello

 

bree

 

First Try Scorer – Brianna Sorbello – From an Eagle

breesorbello

Womens 30

Women30

 

Team Captain- Tracey Elliott

telliott

 

Players – Players – Alana Barlow

alayana

 

Senior Mixed

SeniorMixed

 

Team Captain – Jared Barton

jarodbarton

 

Players – Players- Charlotte Henry

charlotte

 

Mens 50

Mens50

 

Team Captain – Garry Noel

garrynoel

 

Player – Player – Mark Horro

mhorro

 

Thank you to all players who represented the Club with Pride. Each Journey starts with a Step – we have just made that Step

“Play it because you love it”