U16 Junior Girls State Cup Team 2019

U16 Girls State Cup Team

Thank you for your patience, this has been a very difficult team to select with the standard being high this year.
Training this week will be Sunday 18th Nov 12 – 2pm @ T G Milner
The names in no order are

Alexjandra Hayden-Moraes
Basma Dakroub
Courtney O’Neill
Stephanie Pan
Stephanie Kelleway
Arabella Price
Kiarna Moujalli
Sophie Kavanagh
Jessica Stout
Rochelle Prior
Chiara Lillis
Zara Warland
Amber Noakes
Frankie Duffy

Thanks Mel

Under 14 Girls Junior State Cup Team 2019

Under 14 Girls Cyclones Junior State Cup Team 2019

Congratulations to the following girls who have been selected in the 14s Girls Team.
 
Annabel Pinder
Natasha Radovan
Imogen Hungerford
Summer Bilic
Charlotte O’Brien
Melissa Blanchard
Bronte Frain
Hayley O’Neil
Matilda Bradley
Lily Watkins
Charlotte Cawthorne
Alyssa Hodge
Amelia Choong
Annabel Macdonald
 
Shadow
Keira Breen
 
I am looking forward to working with you all as we move towards Junior State Cup……see you all at training………
 
Jason Cawthorne

 

Under 14 Boys Junior State Cup Team 2019

Firstly I would like to thank all the boys who trialed over the past few weeks. It is very encouraging to see so much talent on the field and knowing that such talent will make our Cyclones an even stronger club.
 
The following 14 boys have been selected to play for The Carlingford Cyclones under 14’s at next years Junior State Cup. I have also included 2 boys as shadow players who I would like to train as part of the team and possibly play in we have any injuries or late withdrawal.
 
– Mathew Smith
– Ethan Friedman
– Riley O’Neill
– Mitchell Holmes
– Jeremy Studdert
– Isaac Biondi
– Ashton McKelvey
– Max Heaton
– Corban Ross
– Jason Prior
– Thomas Halmarick
– Lincoln McIntyre
– Blake Bragg
– Joe Harvey 
Shadow Players
 – Tom Milner
– Aden Bouch 
We will be in touch via email regarding the start of training.
 Many thanks

Evan Woodhouse

Vawdon Cup 2018

With Vawdon Cup 2018 starting on 27th July 2018

You are eligible to represent Carlingford Cyclones in this competition if you have played in the Summer 2017 or Winter 2018 local park competition and attend one of the following Trial Dates

Tuesday 15th May – Trial 1 for Vawdon Cup

Tuesday 22nd May -Trial 2 for Vawdon Cup

Trainings will be run on Tuesday / Monday – depending on which team you are selected for.

We are looking at entering as many divisions as possible and last year in 2017 we had

Teams for Men’s Open, Women’s Open, Mixed Open  and Youth Girls

The start date of the 2018 Vawdon Cup is Friday 27th July 2018

Round 1: Friday July 27
Round 2: Friday August 3
Round 3: Friday August 10
Round 4: Friday August 17
Round 5: Friday August 24
Round 6: Friday August 31
Round 7/8: Sunday September 9 (Double Header)
Break National Youth Championships (NYC) – QLD
Round 9/10: Sunday September 23 (Double Header)
Round 11: Friday September 28
Round 12: Friday Friday October 5
Semi Final Week 1: Friday October 12
Semi Final Week 2: Friday October 19
Grand Final: Saturday October 27

If you would like more information please email cyclones@touchheads.com.au

More information will be sent out to interested players closer to the Trial Dates and Times

Vawdon Cup 2017

Starting this Tuesday 16th May 2017 – all interested women Touch players interested in Playing Rep touch for Carlingford Cyclones Trials and Training will take place at Somerville Oval Epping starting at 7.00pm

For the Mens this will start Tuesday 23rd May 7.00pm at Somerville Oval Epping

Anyone wanting more information or detail please email cyclones@touchheads.com.au

Junior State Cup 2017 Draw by Time

Round Date Time Field Verse Division
1 17/02/17 (Fri) 8:30 F07 Berkeley Vale Panthers U14 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:00 F16 Port Makos U16 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:00 Stadium Newcastle City Knights U18 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:30 F19 Berkeley Vale Panthers U12 Girls
1 17/02/17 (Fri) 9:30 F07 Muswellbrook Mambas U12 Boys
1 17/02/17 (Fri) 10:00 F19 Peninsula Piranhas U16 Boys
1 17/02/17 (Fri) 10:00 F02 Newcastle City Knights U18 Boys
1 17/02/17 (Fri) 10:30 F25 Berkeley Vale Panthers U10 Boys
2 17/02/17 (Fri) 11:30 F18 Newcastle City Knights U14 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F09 Inverell Kestrals U12 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F13 Orange Thunder U16 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:00 F08 Parkes Pumas U18 Girls
2 17/02/17 (Fri) 12:30 F15 Singleton Storm U12 Boys
2 17/02/17 (Fri) 12:30 F21 Wagga Wagga Vipers U16 Boys
2 17/02/17 (Fri) 13:00 F27 Taree Flames U10 Boys
2 17/02/17 (Fri) 13:00 F08 Central Coast Dolphins U18 Boys
3 17/02/17 (Fri) 14:30 F17 Port Makos U14 Girls
3 17/02/17 (Fri) 15:00 F12 Northern Beaches Renegades U18 Girls
3 17/02/17 (Fri) 15:30 F29 Orange Thunder U10 Boys
3 17/02/17 (Fri) 15:30 F11 Port Makos U12 Boys
3 17/02/17 (Fri) 16:00 F01 Forster Tuncurry Tornadoes U18 Boys
4 17/02/17 (Fri) 16:30 F08 Cronulla Sharks U16 Girls
4 17/02/17 (Fri) 16:30 F06 Hornsby Lions U16 Boys
4 17/02/17 (Fri) 17:30 F01 Mudgee Mudcrabs U12 Girls
4 18/02/17 (Sat) 8:00 F11 Mudgee Mudcrabs U14 Girls
5 18/02/17 (Sat) 8:00 F03 Penrith Panthers U16 Girls
4 18/02/17 (Sat) 8:30 F05 Ballina Bull Sharks U18 Boys
4 18/02/17 (Sat) 9:00 F28 St George Dragons U10 Boys
4 18/02/17 (Sat) 9:00 F07 Forster Tuncurry Tornadoes U18 Girls
4 18/02/17 (Sat) 9:30 F04 Berkeley Vale Panthers U12 Boys
5 18/02/17 (Sat) 9:30 F21 Wests Magpies U16 Boys
5 18/02/17 (Sat) 10:00 F07 Hills Hornets U12 Girls
5 18/02/17 (Sat) 10:30 F10 Inverell Kestrals U14 Girls
5 18/02/17 (Sat) 11:00 F29 Penrith Panthers U10 Boys
5 18/02/17 (Sat) 11:00 F12 Manly Sea Eagles U18 Boys
5 18/02/17 (Sat) 11:30 F11 Wests Magpies U18 Girls
5 18/02/17 (Sat) 12:00 F24 St George Dragons U12 Boys
6 18/02/17 (Sat) 12:00 F17 Hills Hornets U16 Girls
6 18/02/17 (Sat) 12:00 F02 Parkes Pumas U16 Boys
6 18/02/17 (Sat) 13:00 F11 Bankstown Jets U14 Girls
6 18/02/17 (Sat) 13:30 F12 LBM Rangers U18 Boys
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F29 Ballina Bull Sharks U10 Boys
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F14 Balmain Tigers U12 Girls
6 18/02/17 (Sat) 14:00 F01 Maitland Redbacks U18 Girls
6 18/02/17 (Sat) 14:30 F18 Hills Hornets U12 Boys
7 18/02/17 (Sat) 15:30 F05 Balmain Tigers U14 Girls
7 18/02/17 (Sat) 15:30 F22 Singleton Storm U16 Girls
7 18/02/17 (Sat) 16:00 F18 Macksville Falcons U16 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F28 Peninsula Piranhas U10 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F15 Wagga Wagga Vipers U12 Boys
7 18/02/17 (Sat) 17:00 F12 Wagga Wagga Vipers U18 Girls
7 18/02/17 (Sat) 17:30 F13 Wallsend Wolves U12 Girls
8 18/02/17 (Sat) 17:30 F03 Central Coast Dolphins U16 Girls
9 19/02/17 (Sun) 8:00 F05 Parkes Pumas U16 Girls

Junior State Cup Trial 2017

Carlingford Cyclones announces its Junior State Cup Trials on Sunday 23rd October 2016 at TG Milners Marsfiled – Top Fields

3.00pm to 4.00pm  U10, U12, U14

4.00pm to 5.00pm U16 and U18

If you are interested please register your interest here

cyclonesjump

 

State Cup 2016 – Registration

Hi Everyone please register your details here if you are interested in playing Senior State Cup which is in Port Macquarie 2,3,4 December 2016

This information will provide the Carlingford Club contact details so we can send you information and details about the competition and training.

We are looking at new Uniforms this year – which is a year earlier then planned – so it will come down to player team vote – if the wish to take them or not – new players will of course need Uniforms which are generally used for  3 years. We have a limited supply of the old uniform.

Commitment includes 2 days a week of training which are normally on a Tuesday Night and on Sunday Morning or Afternoon.

Each team has 14 players – so if we have more interest then 14 players then Trials will be conducted.

We are expecting to take 2 Womens, 1 Mens, 1 Senior Mixed and 1 50’s Team – we may look at Mixed team depending on numbers.

 

23 Cyclones Make Scorpions Squad

ScorpianLogo

The wash up from State Cup where cyclones get 4 out of 6 Teams in to the Final 16 Round – only for all teams to bow out at this Stage – The effort was great and it looked like all the Children had fun playing touch football at Junior State Cup.

As a result of their great effort quite a few of the Cyclones players made the Scorpions Squad for Junior Regionals in which they will get another chance to impress the selectors in two trials.

The list of players Includes

U18 Girls: Brianna Sorbello, Jordy Roughan, Simone Rodgers

U16 Girls: Jess Drummond, Kiara Kiarra Williams-Browne, Taylah Nicholls

U14 Girls: Kristen Cawthorne, Sarah Brown, Zoe Warland

U10 Boys: Ashton McKelvey, Blake Bragg, Riley Oniel

U14 Boys: Connor Goggins, Zane Camroux, Jayme Elias, Dally Bird Brian Abdennour, Conner McCann,Farouk Barake, James Bragg, Karl Rajaab, Mark Zacharis

U18 Boys: Matt O’Hara…